VII Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej

Szanowni Seniorzy,

serdecznie  zapraszamy do uczestnictwa w obchodach VII Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej
 organizowanego pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej w dniach 15-19 marca 2021 roku.

W programie wiele interesujących spotkań i warsztatów. Szczegółowy program zamieszczamy w załączniku.

Organizatorem  obchodów TPS w Instytucie Pedagogiki jest: Katedra Pedagogiki Społecznej i Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej „Empowerment”.

UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI
INSTYTUT PEDAGOGIKI
VII Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej
pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej
15-19 marca 2021 rok

KOMITET ORGANIZACYJNY
Katedra Pedagogiki Społecznej,
Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej „Empowerment”

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie,
Koło Naukowe Gerontologii Społecznej,
Koło Naukowe Wolontariatu Studenckiego,
Centrum Seniora w Szczecinie,
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Św. Brata Alberta w Szczecinie, Caritas
Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Program:
Poniedziałek – 15 marca 2021
Temat: Od studentki pracy socjalnej do pracownika socjalnego.
Prowadzący: lic. Ewa Drewniok, pracownik socjalny Miejskiej Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie
Godzina: 12.00-12.45
Miejsce: Aplikacja MS Teams, kod zespołu: i1i1s4d
Celem spotkania jest przedstawienie możliwości rozwoju osobistego w czasie studiowania. Umiejętności zdobyte między innymi za sprawą czynnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez członków Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej „Empowerment” oraz innych działaniach, stanowią bezcenny kapitał możliwy do wykorzystania w racy zawodowej.

Wtorek – 16 marca 2021
Temat: Praca opiekuńczo-wychowawczo-socjalizacyjna przed pandemią i w trakcie jej trwania w Specjalistyczno-Opiekuńczej
Placówce Wsparcia Dziennego Caritas „Nasza Pasterzówka” przy parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Szczecinie.
Prowadzący: S. Michaela Szczepańska i inne osoby pracujące w placówce (Specjalistyczno-Opiekuńczej Placówce Wsparcia Dziennego Caritas „Nasza Pasterzówka”, Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża)
Miejsce: Aplikacja MS Teams, kod zespołu : av0e6zs,
Godzina: 10.00 – 11.45
Celem warsztatu jest zaprezentowanie studentom całokształtu pracy opiekuńczo-wychowawczo-socjalizacyjnej, realizowanej w placówce. W trakcie warsztatu omówione zostaną także formy pracy stosowane podczas zajęć zdalnych (odbywających się podczas pandemii). Wskazane zostaną perspektywiczne kierunki pracy z dziećmi i ich rodzinami w środowisku zamieszkania.

Środa – 17 marca 2021
Temat: „Nowe drogi” pracy socjalno-wychowawczo-resocjalizacyjnej z młodzieżą na przykładzie funkcjonowania
Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Szczecinie im. Brata Alberta – studium w cieniu pandemii.
Prowadzący: mgr Daniel Spych i inni pracownicy MOS Szczecin (Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Św. Brata Alberta w
Szczecinie)
Miejsce: Aplikacja MS Teams, kod zespołu : h6x03xt,
Godzina: 10.00 – 11.45
Celem warsztatu jest ukazanie nowatorskich metod pracy z młodzieżą w MOS w Szczecinie. Prowadzący przedstawią innowacyjne i twórcze metody pracy stosowane w placówce, w spectrum czasoprzestrzeni – przed pandemią i w trakcie jej trwania.

Warsztat Jogi Śmiechu
Prowadzący: mgr Magdalena Czajkowska, mgr Klaudia Piotrowska
Godzina: 12.00-13.00
Joga śmiechu zapewnia korzyści na czterech poziomach: zdrowotnym– wzmacnia, społecznym – integruje, rozwojowym– otwiera, duchowym – uspokaja. Potrzeba radości i nowej optymistycznej perspektywy na życie, jest w nas wszystkich a w szczególności w osobach z problemami. Studenci pracy socjalnej powinni znać innowacyjne metody, które można zastosować w pracy z osobami starszymi, osobami z niepełnosprawnością lub też podczas organizowania środowiska lokalnego.

Czwartek – 18 marca 2021
Temat: „Samodzielni -kompleksowy system wsparcia dziecka i rodziny zastępczej w Szczecinie” i inne projekty realizowane przez
MOPR Szczecin na rzecz rodziny i dziecka w perspektywie pandemii.
Prowadzący: mgr Beata Rynans (Zastępca Dyrektora ds. Pomocy Środowiskowej w MOPR Szczecin) wraz z zespołem
Miejsce: Aplikacja MS Teams, kod zespołu: oes8xna,
Godzina: 10.00-11.45
Celem warsztatu jest omówienie założeń projektu „Samodzielni- kompleksowy system wsparcia dziecka i rodziny w Szczecinie” i działań utworzonego w ramach projektu Zespołu Intensywnej Pracy z Rodziną. Zespół ten pracuje z rodzinami wieloproblemowymi, klientami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, zarówno zagrożonymi umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, jak i w procesie reintegracji po zabezpieczeniu dziecka.

Temat: Kompetencje osoby udzielającej pomocy psychologicznej
Prowadzący: mgr Joanna Flis
Godzina: 12.00-13.00
Pomoc psychologiczna to szczególna forma pracy, która wymaga określonych kompetencji. W procesie kształcenia, osoba pomagająca powinna rozwijać poza wiedzą, określone umiejętności i postawy pożądane w procesie pomagania. To właśnie od tych kompetencji zależy, czy realizowane przez „pomagacza” oddziaływania, można nazwać profesjonalnymi. W pomocy psychologicznej szczególnie ważny jest profesjonalizm i to od niego zależy skuteczność udzielanej pomocy, ale też w nim zawiera się etyka pracy, którą kieruje się osoba pomagająca. Przymierze terapeutyczne i niezaborcza życzliwość, stanowią fundamenty efektywności oraz podstawę zaufania do osoby wspierającej. W trakcie spotkania prowadząca wskaże, jakie kompetencje wchodzą w zakres podstawowych umiejętności udzielania pomocy psychologicznej i jak je rozwijać.

Pobierz program