Szczeciński Budżet Obywatelski 2023 – Wspólny Dom Hospicyjny

Lista ogólnomiejska.

 

Cel projektu

Celem projektu jest zwiększenie szczecinianom dostępności do opieki paliatywno-hospicyjnej, psychologicznej, profilaktycznej z zakresu szeroko pojętnego przeciwdziałania chorobom nowotworowym oraz uzyskanie przez nich możliwości korzystania z wszechstronnej oferty szkoleniowo-wsparciowej. Remont i przystosowanie do wykorzystywania budynku znajdującego się przy al. Wojska Polskiego 91-93 w Szczecinie (który został zakupiony przez Fundację Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych ze środków 1%), pozwoli na realizację dotychczasowej, jak i nowatorskiej działalności hospicyjnej, a jego lokalizacja zagwarantuje łatwą i szeroką dostępność dla potrzebujących szczecinian.

Szczegółowy opis

Głównym zadaniem w ramach realizacji projektu, który pozwoli na zwiększenie szczecinianom dostępności do opieki paliatywno-hospicyjnej w mieście, będzie wyremontowanie i przystosowanie budynku zlokalizowanego w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 91-93 do użytkowania i spełniania funkcji opiekuńczo-wsparciowych przez Fundację Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.
Budynek, o którym mowa, jest starą willą, znajdującą się w centrum Szczecina, która wymaga gruntownego remontu. Jej usytuowanie, po doprowadzeniu do używalności, stanowić będzie niezwykły atut, ułatwiający szczecinianom dowolny sposób na dotarcie do miejsca docelowego (możliwy spacer, komunikacja miejska, dojazd własnym środkiem transportu).
Nieruchomość, nabyta przez Hospicjum z rynku wtórnego, od lat pozostawała bez jakichkolwiek nakładów i inwestycji, co powoduje konieczność doprowadzenia jej do stanu, który pozwoli na prowadzenie w niej działalności z zakresu ochrony zdrowia.
Wydatki poniesione przez Hospicjum na zakup budynku, który uniezależniłby Fundację od dotychczas wynajmowanych po cenach rynkowych, niewielkich przestrzeni biurowych, nie pozwalają na dokonanie przez nią kolejnych, samodzielnych inwestycji dostosowujących willę do formalnych wymogów użytkowania.
Zadanie będzie wymagało bowiem dokonania:
1. odrestaurowania elewacji budynku (zgodnie ze wskazówkami Miejskiego Konserwatora Zabytków);
2. wymiany dachu;
3. wymiany okien;
4. podstawowego remontu wnętrza (zgodnie z wytycznymi formalnymi wynikającymi z przepisów dotyczących jednostek sprawujących opiekę paliatywno-hospicyjną lub pokrewną);
5. wyposażenia obiektu.
Szczegółowy kosztorys projektu znajduje się w załączniku.

Uzasadnienie projektu

Na rynku usług medycznych i okołomedycznych świadczonych nieodpłatnie na rzecz obywateli zauważalny jest wzrost zapotrzebowania na dostęp do specjalistycznej opieki paliatywno-hospicyjnej. Niestety, obecnie bywa to utrudnione, powodując, że dorośli szczecinianie na uzyskanie opieki tego rodzaju czekają nawet do 3 miesięcy.
Choroby nowotworowe są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i trend ten ma tendencję wzrostową. Nie pomagają również czynniki demograficzne wskazujące na starzenie się naszego społeczeństwa.
Zasoby finansowe szczecinian są niewystarczające, by uzyskiwali profesjonalną opiekę o charakterze prywatnym w tym zakresie, a w naszym mieście nadal niewiele podmiotów podejmuje działania upowszechniające prewencję chorób nowotworowych i ewentualnych zaburzeń psychicznych mogących występować u pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich.
Według badań naukowych (Medycyna Paliatywna w Praktyce 2017) lęk i depresja to poważny problem medyczny u około 50% osób chorujących na nowotwory. Powodują one utrudnienia w leczeniu pacjentów i wpływają negatywnie na przebieg choroby. Dlatego dla zwiększenia skuteczności leczenia i poprawy jakości życia pacjentów niezbędna jest opieka psychologiczna.
Pandemia spowodowała spadek liczby diagnozowanych przypadków nowotworów u dzieci i dorosłych ze względu na ograniczony dostęp do specjalistów, co wskazuje, że w najbliższym czasie wraz ze zdiagnozowanymi przypadkami będzie wzrastało zapotrzebowanie na opiekę hospicyjną, również w naszym mieście.

Ogólnodostępność projektu

Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych sprawuje nieodpłatną opiekę nad nieuleczalnie i terminalnie chorymi Pacjentami 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Natomiast jeśli chodzi o dostępność budynku przy al. Wojska Polskiego 91-93 w Szczecinie, to będzie on do dyspozycji szczecinian od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-15:30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 08:00-18:00.

Odbiorcy projektu

Kwestie związane z opieką hospicyjną, wsparciem psychologicznym i szkoleniowym w zakresie sprawowania opieki, jak również działalność profilaktyczna dotyczyła będzie całej społeczności lokalnej, czyli jako odbiorców można traktować wszystkich mieszkańców Szczecina.